Części do samochodów ciężarowych

Części do samochodów ciężarowych

Części do samochodów ciężarowych możemy znaleźć zarówno w wielu sklepach stacjonarnych, jak i u dostawców internetowych. Osoby, które szukają odpowiednich części często stoją przed wieloma trudnymi wyborami. Przede wszystkim muszą zdecydować się, czy kupują części oryginalne czy też tańsze zamienniki. Kolejną kwestią jest wybór, czy kupujemy produkty nowe, czy też używane.

Biznes transportowy nieustannie rośnie w siłę, a co za tym idzie, na naszych drogach jest coraz więcej samochodów ciężarowych o różnym przeznaczeniu. Wiele firm decyduje się na zwiększanie swojej floty ciężarówek, gdyż dzięki temu mogą poszerzyć działalność firmy czy rynek zbytu. Warto jednak mieć świadomość, że utrzymanie samochodów ciężarowych jest niezwykle kosztowne, a dużym wydatkiem są części do aut ciężarowych, które zużywają się o wiele szybciej niż w przypadku samochodów osobowych. Skąd takie różnice? Trzeba pamiętać, że ogromna masa samochodu powoduje równie ogromne obciążenia działające na poszczególne układy samochodów. Części zużywają się bardzo szybko, co też oznacza, że w przypadku aut ciężarowych zakup części używanych nie jest najlepszym pomysłem. Wiąże się to bowiem ze sporym ryzykiem, że coś w ich budowie i funkcjonowaniu będzie nie tak.

Najlepsze prosto z taśmy produkcyjnej

Jeśli chcemy kupić części do samochodów ciężarowych, a jednocześnie mieć pewność, że uzyskujemy produkty wysokiej jakości, najlepiej jest kupować je bezpośrednio od producenta jako części fabrycznie nowe. Dzięki temu mamy pewność, że są to części w stu procentach funkcjonalne i idealnie dopasowane do potrzeb samochodu. Wielu kierowców decyduje się jednak na zakup części używanych, które są po prostu sporo tańsze. Trzeba jednak wtedy bardzo uważać, aby kupić dobrą część zamiast zupełnie bezużytecznego elementu. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić historię auta, z którego dana część została wymontowana. Jeśli samochód jest powypadkowy lub mocno wyeksploatowany, najlepiej jest zrezygnować z zakupu. Dobrym pomysłem jest natomiast znalezienie mechanika, który zajmuje się naprawą samochodów ciężarowych, a jednocześnie posiada w ofercie na sprzedaż wiele sprawdzonych elementów pochodzących z dobrych źródeł. Taki mechanik jest na wagę złota. Jeśli mamy do niego zaufanie, możemy zaopatrywać się u niego także w części używane.

Kiedy używane są zakazane?

Kupowanie części zamiennych sprawdza się w przypadku wielu elementów i podzespołów, są jednak sytuacje, gdy jest to absolutnie niewskazane. Nie należy kupować nigdy używanych części silnika – koła dwumasowego, turbosprężarek, tłoków czy układu wtryskowego. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest kupić części nowe, a jeszcze lepiej, pochodzące od najbardziej sprawdzonych i renomowanych producentów na rynku.

Części oryginalne czy zamienniki?

Kolejną kwestią jest decyzja, czy decydujemy się na części oryginalne, czy jednak stawiamy na zamienniki? Tutaj odpowiedź zależy od wielu kwestii. W przypadku podzespołów, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania samochodu i bezpieczeństwa poruszania się po drodze najlepiej jest decydować się na oryginalne części, dedykowane danej marce czy modelowi. Zamienniki owszem, mogą się sprawdzić, ale wyłącznie w przypadku tych elementów, które nie mają bezpośredniego wpływu na nasze bezpieczeństwo ani też nie są poddawane zbyt silnym przeciążeniom.

Zamienniki są sporo tańsze

Zamienniki jako alternatywa dla oryginalnych części do aut ciężarowych są bardzo popularne wśród właścicieli samochodów, gdyż są po prostu dużo tańsze. Czasem jest to wręcz kilkukrotna różnica. Jeśli jednak decydujemy się na części, które są zamiennikami, trzeba zwracać uwagę na ich jakość, pochodzenie. W dzisiejszych czasach rynek motoryzacyjny jest zalewany tanimi podróbkami z Chin, które nie spełniają żadnych norm jakościowych, nie posiadają odpowiednich certyfikatów i atestów. Takich części należy strzec się jak ognia nawet wtedy, gdy ich cena jest bardzo kusząca i korzystna. Chińskie produkty są zwykle wykonane z bardzo słabej jakości materiałów, które w żadnym stopniu nie są w stanie sprostać tym obciążeniom, z którymi mamy do czynienia w trakcie eksploatowania samochodów ciężarowych.

Samochody ciężarowe są podstawą funkcjonowania wielu firm, dlatego ich właściciele nigdy nie powinni kierować się wyłącznie finansami w sytuacji, gdy trzeba wymienić jakieś elementy w samochodzie. Jeśli będziemy oszczędzać na częściach zamiennych do samochodów ciężarowych, z pewnością w perspektywie długoterminowej będą one bardziej awaryjne i będą wymagały częstszych napraw. Oszczędzanie na częściach zamiennych może więc spowodować o wiele większe wydatki, a także długie przestoje w funkcjonowaniu firmy. Zarówno same samochody, jak i wszystkie przeznaczone do nich części, powinny być jak najlepszej jakości.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Komtek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *