Obrzeża trawnikowe – jakie są rodzaje?

Obrzeża trawnikowe – jakie są rodzaje?

Każdy właściciel ogrodu marzy, aby jego zielona enklawa wyróżniała się dużą atrakcyjnością wizualną. Jednak, żeby osiągnąć właśnie taki efekt, niezbędne jest regularne wykonywanie prac ogrodowych. Duże znaczenie ma także prawidłowe zaprojektowanie podwórka, który powinien spełniać nie tylko rolę dekoracyjną, ale także użytkową. Pomóc w tym może zamontowanie obrzeży trawnikowych. Sprawdź jakie są najpopularniejsze rodzaje takiego wyposażenia ogrodu!

Podział obrzeży trawnikowych – rodzaj materiału

Podstawowy podział obrzeży trawnikowych uwzględnia ich rozróżnienie ze względu na wygląd lub materiał, z jakiego są wytworzone. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele, wystarczy zapoznać się z bogatą ofertą sklepów z wyposażeniem ogrodniczym. Są tam na przykład obrzeża plastikowe występujące w formie rozwijanych taśm, które można dowolnie przycinać. Jest także wiele obrzeży przypominających swoim wyglądem niskie drewniane płotki. Często spotyka się także kamienne oraz metalowe rozgraniczenia. Dużą popularnością cieszą się również obrzeża trawnikowe wykonywane z regularnej lub nieregularnej kostki brukowej. Wybór konkretnego typu obrzeży trawnikowych warto dopasować do stylu, w jakim zaprojektowany jest dany ogród. W aranżacjach rustykalnych bardziej sprawdzi się drewno, natomiast przy tych nowoczesnych zalecane jest wykorzystanie kamiennych rozwiązań. Trzeba też wspomnieć, że rodzaj wykorzystanego surowca ma duże znaczenie dla wytrzymałości i trwałości obrzeży. Na działanie czynników atmosferycznych najbardziej odporne są kamienne obrzeża. Najszybciej mogą psuć się elementy drewniane lub plastikowe.   

Rodzaje obrzeży trawnikowych – sposób wykonania

Duże znaczenie ma także podział uwzględniający fakt, czy zakupu obrzeży trawnikowych dokona się w sklepie, czy też samodzielnie przygotuje się taką ozdobę ogrodu. Te pierwsze obrzeża są nieco bardziej profesjonalne, jednak ich zakup wiąże się z koniecznością wydania określonej kwoty pieniędzy. Natomiast drugie rozwiązanie jest idealne dla osób, które lubią pracować w ogrodzie, a przy tym kreatywne prace rękodzielnicze nie są dla nich żadnym problemem. Jeśli więc pragniesz zindywidualizować wygląd swojego ogrodu, postaw na obrzeża wykonane własnoręcznie. Możesz wykonać je z zebranych na polu mniejszych i większych kamieni oraz nieregularnych głazów. W tej roli świetnie sprawdzą się także kawałki drewna o podobnej wielkości. Jeśli dysponuje się większą ilością czasu można również wykonać wielokształtne betonowe odlewy. Ułożone blisko siebie mogą przybrać formę wyjątkowo oryginalnej ozdoby.

Obrzeża trawnikowe – podział ze względu na zastosowanie

Kolejna kategoryzacja obrzeży trawnikowych może opierać się na kryterium ich zastosowania. W związku z tym, jako pierwsze należy wymienić wykorzystanie takich obrzeży w formie widocznej granicy pomiędzy trawnikiem, a innymi częściami ogrodu. Obrzeża tego typu sprawdzą się ponadto jako wykończenie oraz utwardzenie chodników, alejek oraz ścieżek, po których można spacerować. Obrzeża idealnie nadają się także do wytyczenia poszczególnych sfer podwórka. Za ich pomocą można również obtoczyć kwiatowe rabaty i wyróżnić je na tle innych roślin. Dzięki obrzeżom trawnikowym możliwe jest także dokładne wydzielenie terenu, który ma zostać obsypany korą, kamieniem, czy piaskiem i innymi materiałami. Fakt, że obrzeża występują w wielu formatach, wzorach oraz kolorach sprawia, że możliwe jest ułożenie z nich różnorodnych dekoracyjnych kompozycji. Doskonale widać więc, że obrzeża trawnikowe mogą w odmiennych miejscach spełniać różną rolę. Można zamontować je chociażby naokoło naszych domów, na podwórkach, w ogrodach, czy też przy wytyczonych w parkach alejkach. Obrzeż trawnikowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie rośnie trawa – na terenach rekreacyjnych oraz w pobliżu zielonych miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

Jakie są zalety stosowania obrzeży trawnikowych?

Obrzeża trawnikowe są minimalistycznym elementem podwórka, który spełnia jednak wiele istotnych ról. W związku z tym korzyści wynikających z zastosowania obrzeży trawnikowych na dowolnym obszarze jest naprawdę wiele. Do najważniejszych mocnych stron można zaliczyć na przykład:

  • uniwersalność obrzeży trawnikowych
  • mnogość rodzajów obrzeży
  • wykonanie z różnych materiałów
  • szerokie zastosowanie
  • podniesienie walorów wizualnych ogrodu
  • uporządkowanie podwórka
  • połączenie ze sobą poszczególnych części danej przestrzeni
  • różnorodna wytrzymałość
  • łatwość zainstalowania obrzeży

Podsumowanie

Mnogość różnorodnych rodzajów obrzeży trawnikowych, a także możliwość wielorakiego ich zastosowania sprawiają, że w polskich ogrodach coraz częściej można zaobserwować taki detal. Nic w tym dziwnego, w końcu ten element sprawdzi się w wielu rolach, a efekt, jaki osiąga się w wyniku jego zamontowania może przerosnąć oczekiwania nasze oraz gości przybywających do naszego ogrodu. Jeśli marzysz, aby w Twoim ogrodzie zapanował ład i porządek, powinieneś postawić na obrzeża trawnikowe. To inwestycja na każdą kieszeń, warto więc dokonać takiej kreatywnej metamorfozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *