Korzyści płynące z treningów karate

Korzyści płynące z treningów karate

Zaczniemy od tego, że tak naprawdę bardzo wiele osób nie rozumie czym jest karate i dlatego też nie analizuje tego, dlaczego warto je trenować. Otóż zaczniemy od tego, że karate jest sztuką walki i sportem walki, a została ona stworzona w Okinawie w Japonii. Na chwilę obecną karate obejmuje swoim zasięgiem cały świat,  a warto również dodać, że aktualnie mamy ponad 100 stylów karate. Charakterystycznym dla tego sportu jest system stopni uczniowskich i mistrzowskich, który został stworzony na bazie judo i obowiązuje w wielu organizacjach i stylach karate, a także jest od nich w pewien sposób zależny. Dlaczego jednak warto trenować karate? Jakie korzyści mogą przynieść nam takie treningi? Dla kogo są one skierowane? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w dalszej części naszego tekstu.

Trzy podstawowe kierunki w karate

Zanim jednak wyjaśnimy, dlaczego warto trenować karate, musimy opowiedzieć, czym właściwie ona jest. W sumie należy, że od momentu powstania ta sztuka walki znacznie ewoluowała. Co prawda w wielu aspektach i stylach realna walka została zachowana, a nawet rozwinięta, ale wcale nie jest to konieczne podczas treningów. Mianowicie chodzi o to, że w niektórych stylach sztuka ta zmieniła swój charakter z utylitarne go systemu walki, czyli typowego karate okinawskiego, na system psychofizycznego doskonalenia się. Znajdziemy również karate nie sportowe oraz karate nastawione na rywalizację. Aktualnie mamy trzy podstawowe kierunki karate. Jednym z nich jest karate traktowane jako walka na śmierć i życie, czyli po prostu karate tradycyjne. Drugim będzie karate uznawane za sport z elementami samoobrony, w którym przeprowadzane są zawody. Trzeci kierunek karate to sposób psychofizycznego doskonalenia, które nie jest nastawione bezpośrednio na samoobronę czyli czy rywalizację, ale pozostają w nim zachowane oryginalne postawy oraz ruchy.

Dlaczego warto trenować karate?

Karate to sztuka walki i sport, który ma ogólny i korzystny wpływ na nasze ciało oraz umysł. Decydując się na treningi karate będziemy mogli znacznie podnieść naszą sprawność oraz zadbać o kondycję fizyczną, w stopniu znaczącym poprawić koordynację ruchową oraz wydolność układu krążenia. Karate, podobnie jak każda regularnie trenowana aktywność fizyczna, pozwoli nam z powodzeniem na zachowanie prawidłowej masy ciała oraz wydolności całego organizmu. W czasie treningu karate stymulowane są także mięśnie stóp, co pozytywnie wpływa na korygowanie wad postawy. Ale to również dodać, że treningi karate powodują rozciągania przykurczy mięśni w obrębie całego ciała. Regularne ćwiczenia pomogą nam zwiększyć również pojemność płuc, czyli zadbać o wydolność oddechową, a także korzystnie wpłynął na układ krążenia, przez co mogą obniżać nawet o 64% ryzyko zawału serca.

Treningi karate w znacznym stopniu przyczyniają się ponadto do rozwoju naszej koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, logicznego myślenia, rozwoju motoryki oraz pamięci ruchowej. Uczniowie z powodzeniem uczą się rozpoznawania oraz kontrolowanie własnych emocji. Karate z pewnością pomaga również samodoskonaleniu się i panowaniu nad sobą, a także radzeniu sobie z własnymi problemami oraz emocjami. Przynależność do grupy to także jeden z pozytywnych aspektów treningów karate, w który bywa szczególnie ważne w przypadku młodszych karateków w wieku dziecięcym.

Dlaczego warto trenować karate? Otóż bardzo istotną zaletą tego typu treningu i jest także zwiększenie samoakceptacji oraz pewności siebie. Dyscyplina, która zostaje wprowadzona podczas treningów ma również pozytywny wpływ zarówno na dzieci, i jak i dorosłych. Ważna jest tak że to, że karate pozwoli nam nauczyć się również technik samoobrony, ale dodać należy, rdzeni nie są nastawione na to, by pokonać napastnika, a jedynie wyciszyć ewentualne sygnały zagrożenia.

Podsumowanie Nie da się ukryć, że treningi karate są niezwykle rozwojowe zarówno dla naszego ciała jak i charakteru. Ponadto niewątpliwą zaletą tego sportu i sztuki walki jest to, że tak naprawdę treningi karate możemy rozpocząć w każdym wieku, a także bez względu na płeć czy aktualną kondycję fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *