obrzeża trawnikowe

Obrzeża trawnikowe – do czego służą

Żaden ogród, ani podwórko nie posiada jednolitej powierzchni. W końcu na takiej przestrzeni musi znaleźć się miejsce na trawnik, rabaty kwiatowe, warzywnik, czy też drzewa i krzewy owocowe. Aby wszystkie składowe naszej zielonej przestrzeni tworzyły jedną całość, a przy tym były uporządkowane – warto zainstalować obrzeża trawnikowe. Sprawdź do czego służy ten element ogrodowego wyposażenia!

Widoczne wydzielenie trawnika!

Trawnik zajmuje zwykle największą część ogrodu, czy podwórka. W jego bliskości najczęściej występuje warzywniak, a także klomby lub przestrzeń do wypoczynku. Ważne jest, aby trawa nie przechodziła w okolice kwiatów i warzyw – byłaby bowiem dodatkowym chwastem. Aby więc grządki zawsze prezentowały się atrakcyjnie, konieczne jest odgrodzenie ich od trawnika. Dokonać tego można poprzez zamontowanie na drewnianych, plastikowych lub betonowych obrzeży na granicach dwóch dowolnych obszarów. Dzięki wykorzystaniu obrzeży trawnikowych dużo łatwiej jest także prowadzić prace ogrodowe, takie jak pielenie chwastów, czy koszenie trawy. Warto się na to zdecydować tym bardziej, że obrzeża występują w wielu wariantach, a ich instalacja jest wyjątkowo prosta i nieskomplikowana. Skorzystanie z obrzeży trawnikowych pozwala stworzyć z ogrodu swoistą mapę, która tak jak linie graniczne państwa, odgradza od siebie tereny wykonane z różnych nawierzchni.

Wyeksponowanie kwiatowych rabat!

Dobrym pomysłem jest otoczenie za pomocą obrzeży trawnikowych miejsc, które przeznaczone są do uprawy ozdobnych roślin kwitnących, chociażby takich jak kwiaty, czy krzewy. Dzięki temu każda strefa znajdująca się w ogrodzie jest wyodrębniona i mimo, że stanowi odrębny byt, łączy się z pozostałymi obszarami we wspólną całość. To także idealna opcja na wyeksponowanie tego, co w naszym ogrodzie jest najpiękniejsze. Zastosowanie obrzeży sprawia, że wzrok wszystkich podziwiających nasze podwórko od razu kieruje się w stronę wielobarwnych roślin, które nadają mu uroku.

Wytyczenie ścieżek i alejek!

Na każdej zielonej przestrzeni bardzo ważną kwestią jest wytyczenie ścieżek oraz alejek, po których można poruszać się bez obaw o zniszczenie roślin, czy podeptanie trawy. Takie strefy powinny zostać wytyczone zarówno w przydomowych ogrodach, jak również na skwerach, czy w miejskich parkach. W tym celu idealnie nadają się właśnie obrzeża trawnikowe, które są niezwykle istotnym elementem kształtującym przestrzeń. Stanowią one estetyczne wykończenie danej drogi, pozwalają na utwardzenie nawierzchni chodnikowej, a przy okazji mogą maskować ewentualne niedociągnięcia czy wizualne mankamenty.

Dekoracja ogrodu!

Fakt, że obrzeża trawnikowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a przy tym mieć różnorodną teksturę, kolor oraz kształt sprawia, że oprócz swoich funkcji typowo użytecznych mogą one pełnić także rolę dekoracyjną i ozdobną. Wystarczy tylko podczas ich montażu dokonać odpowiedniego planu oraz dać się ponieść wyobraźni. Dzięki temu możliwe jest nie tylko wytyczenie ścieżek, czy odgrodzenie konkretnych sfer, ale także sprawinie, że dana przestrzeń będzie prezentować się o wiele bardziej atrakcyjnie. W końcu z fragmentów drewna, kawałków plastiku, czy betonowych kostek brukowych można stworzyć naprawdę wyjątkowe i fantazyjne kompozycje.

Gdzie można spotkać obrzeża trawnikowe?

Jak łatwo można się domyślić, obrzeża trawnikowe mają szerokie zastosowanie. Wszystko dzięki temu, że prawidłowo dobrane, potrafią wtopić się w każde otoczenie. Na dobrą sprawę można spotkać je wszędzie tam, gdzie rośnie trawa. Dlatego też najczęściej obrzeża trawnikowe montowane są na podwórkach, w ogrodach, parkach, a także w okolicach obiektów użytkowych – restauracji, hoteli oraz sklepów.

Jakie są rodzaje obrzeży trawnikowych?

W zależności od przeznaczenia, a także otoczenia, w jakim ulokowane zostaną obrzeża trawnikowe, wykorzystywane mogą być różne ich rodzaje. Podstawowa kategoryzacja tego elementu wyposażenia ogrodów oparta jest na materiale, z jakiego są one wykonane. Warto także wskazać, że niektóre rozgraniczenia tego typy można wykonać samodzielnie z dostępnych surowców, a jeszcze inne trzeba zakupić w sklepie. W związku z tym wyróżnia się następujący podział:

  • gotowe obrzeża trawnikowe – betonowa kostka, plastikowa taśma lub listwa, granitowe lub betonowe obrzeża trawnikowe, drewniany lub plastikowy rolborder, kostka granitowa oraz betonowe palisady.
  • obrzeża trawnikowe wykonane własnoręcznie – polne kamienie, głazy różnej wielkości, drewniane pale, betonowe odlewy.

Podsumowanie

Wybierając idealne obrzeża trawnikowe do Twojego ogrodu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim konieczne jest zwrócenie uwagi na styl, w jakim urządzone jest otoczenie Twojego domu. Jeśli postawiłeś tam na nowoczesność, sprawdzą się tam surowe i klasyczne obrzeża trawnikowe. Natomiast, gdy na podwórku króluje rustykalna stylistyka, możesz być pewien, że sprawdzą się tam drewniane lub wiklinowe obrzeża. Dzięki temu poszczególne elementy będą ze sobą dobrze współgrały, a harmonia będzie sprzyjała relaksowi.

Czytaj również: zraszacze